logo

Ślub Kościelny

Ślub Kościelny przebieg ceremonii

 Wiele razy widzieliście ceremonię zaślubin w Kościele.  Często za pewne uczestniczyliście w tych obrzędach jako goście. Ale gdy zbliża się wasza ceremonia ślubna często zadajecie sobie pytanie „Jak to będzie?”. Mimo wewnętrznych obaw i stresu możecie być pewni, że nic Was nie zaskoczy. Aby przybliżyć i przypomnieć Wam tę uroczystość  zamieszczamy krótki opis przebiegu uroczystości.

Gdy wybierzecie kościół musicie się zastanowić jaką ceremonię ślubną wybierzecie: czy będzie to ślub cywilny czy ślub kościelny. Po odbyciu potrzebnych nauk będziecie już krok od tego pięknego dnia Waszego ślubu. Poniżej przedstawiamy Wam jak taka uroczystość może wyglądać. Na kilka minut przed rozpoczęciem ceremonii jaką jest ślub kościelny Będziecie  czekać przed wejściem do Kościoła, tuż za Wami ustawią się Wasi świadkowie. Goście powinni w tym czasie już czekać w środku i zajmować miejsca (rodzice powinni usiąść w pierwszym rzędzie). Gdy usłyszycie pierwsze takty dzwonów, wszyscy zgromadzeni wstaną  i skierują  uwagę w Waszą stronę.

Możecie wybrać sposób wejścia do kościoła: Są praktykowane trzy sposoby:

1. Możecie Sami podejść  do ołtarza gdy przy ołtarzu pojawi się ksiądz i służba liturgiczna. Ksiądz, przywita Was dopiero przy ołtarzu.

2. Ksiądz i ministranci podejdą do przedsionka kościoła. Przywitają Was i poprowadzą do ołtarza (tak bywa najczęściej.

3. Trzecim, nowym i coraz bardziej popularnym zwyczajem jest poprowadzenie panny młodej do ołtarza przez ojca. Jeśli wybierzesz ten sposób , powinniście ruszyć do ołtarza  wraz z pierwszymi dźwiękami muzyki, kiedy już wszyscy goście wstaną z ławek, a Pan Młody wraz ze świadkiem staną przy ołtarzu. Narzeczony wyjdzie po Ciebie mniej więcej do linii wyznaczonej przez pierwsze ławki dla gości, poda dłoń Twojemu tacie, a następnie ramię Tobie przyszłej żonie i poprowadzi Cię pod ołtarz.

Wtedy następuje przywitanie z księdzem, świadkowie w tym czasie zajmują swoje miejsca. Powinniście ustalić z księdzem jaki rodzaj wejścia u Was będzie, zapytać jaki zwyczaj jest w tym kościele i ewentualnie poprosić o inna opcję, która wam pasuje. Gdy dotrzecie pod ołtarz główny (w jeden z w/w sposobów), zajmiecie  swoje ustawione centralnie miejsca. Wasi świadkowie zajmą miejsca za Wami lub z boku. Po zakończeniu pieśni, ksiądz rozpocznie  mszę świętą, która będzie prawie taka sama jak zwykła msza, będzie różnić się jedynie częścią zaślubin oraz czytaniami. Ksiądz będzie Was informował w każdym punkcie ceremonii kiedy macie usiąść lub wstać, ksiądz zazwyczaj przewidzi  Wasze obawy i da znak dłonią lub po prostu powie: „wstańmy” lub „a teraz usiądźmy”.

 LITURGIA SŁOWA

Celem liturgii jest podkreślenie znaczenia małżeństwa, jego zadań i obowiązków. Podczas tej ceremonii następują dwa czytania, (pierwsze ze Starego Testamentu) i psalm. Warto zastanowić się, aby powierzyć je bliskim nam osobom – siostrze, przyjacielowi, mamie. Na pewno będzie im bardzo miło, jeśli poprosicie ich o czynny udział w ceremonii. Wy także poczujecie, że macie wokół siebie serdecznych Wam ludzi i z pewnością będziecie cieplej wspominać ceremonię ślubną.  Należy to oczywiście wcześniej uzgodnić z Waszym Księdzem.

KAZANIE

Gdy Ksiądz będzie wygłaszał homilię musicie zachowywać elegancką postawę ciała! Usiądźcie w swoich ławkach wyprostowani, jeśli się bardzo stresujecie złapcie się za ręce lub dodawajcie sobie otuchy spojrzeniami w kierunku partnera. Słuchajcie słów homilii, te słowa będą skierowane do was. Księdzu będzie trudno do Was przemawiać gdy będziecie patrzyć się np. przez całe kazanie w róg kościoła, starajcie się utrzymywać ciągły kontakt wzrokowy z księdzem.  Na pewno nie raz uśmiechniecie się, gdy ksiądz który Was zna od dzieciństwa powie coś co będzie związane z waszą przeszłością (jakieś anegdoty, opowiadania) Nie szukajcie wzrokiem fotografa, jego praca polega na uchwyceniu Waszej naturalności, nie musicie się ciągle uśmiechać do obiektywu. Wasza naturalność, szczere spojrzenia będą prezentować się jeszcze ładniej niż najlepiej wyćwiczony uśmiech w stronę aparatu!

LITURGIA SAKRAMENTU

Po wygłoszeniu przez Księdza homilii, nastąpi część związana ze złożeniem przysięgi. Ksiądz poprosi Was, abyście wstali i podeszli blisko do ołtarza. Podejdziecie do Księdza i staniecie  naprzeciwko siebie. Ksiądz zada pytania dotyczące Waszej zgody na małżeństwo, woli wytrwania w wierności oraz gotowości na przyjęcie i wychowanie potomstwa. Patrzcie na siebie, a nie na księdza, składając przysięgę, uśmiechnijcie się by pomóc tej drugiej osobie, bo może w głębi serca stresuje się bardziej niż na to wygląda. Nie musicie mówić głośno, a Wasz głos nie musi brzmieć nad wyraz oficjalnie.

To Wasza przysięga, Wasz ślub i Wasz najpiękniejszy dzień życia.  

„Imię i imię…: Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?”

Następnie wszyscy goście zaśpiewają hymn do Ducha Świętego. Kapłan następnie poprosi Was, abyście podali sobie prawe dłonie, które przewiąże końcem stuły. Będziecie powtarzać  za kapłanem (pierwszy Pan młody) słowa przysięgi małżeńskiej:

Tekst przysięgi podczas Ślubu Kościelnego Ja … (imię) biorę sobie Ciebie … (imię Panny Młodej/Pana Młodego) za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Kapłan wypowie następnie słowa potwierdzenia małżeństwa i zdejmie stułę z Waszych rąk. Następnie pobłogosławi obrączki i poprosi o ich nałożenie, jako znak miłości i wierności małżeńskiej. Mąż jako pierwszy nałoży na Twój serdeczny palec prawej ręki obrączkę (którą wcześniej może pocałować), wypowiadając słowa:

Żono przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To samo zrobisz  potem ty jako żona. Liturgia sakramentu kończy się modlitwą powszechną, która obejmie Was jako nowożeńców, Waszą rodzinę i bliskich oraz potrzeby całego Kościoła.

 LITURGIA EUCHARYSTYCZNA

Liturgia Eucharystyczna będzie odprawiana w tradycyjny sposób. Msza święta zakończy się uroczystym błogosławieństwem na nową drogę życia.

WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA

Przed wyjściem z Kościoła będziecie mogli  pomodlić jeszcze przy bocznym ołtarzu. Potem przez nawę główną udajcie się do drzwi wyjściowych, gdzie będą na was czekać goście, którzy obsypią Was ryżem, monetami lub płatkami kwiatów. Podczas wyjścia zagrają Wam „Mendelsona” ,ważne jest aby goście w tym czasie zdążyli wyjść z ławek i przygotować się do waszego przywitania przed kościołem. Następnie wszyscy goście złożą Wam życzenia. Na koniec chcemy  powiedzieć Wam, że wszystko, co przeczytaliście wyżej to nasze obserwacje, które mogą wydać Wam się słuszne lub nie. Pamiętajcie, że to Wasza ceremonia i Wy sami musicie zdecydować, co dla Was najlepsze! 🙂