Ślub Cywilny
Ślub Cywilny: dokumenty, przebieg, ciekawostki
Ślub cywilny: kiedy załatwiać?
Ślub cywilny możecie Państwo Młodzi załatwić w bardzo krótkim czasie. Aby go zaplanować musicie zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) na 31 dni (co najmniej) przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Ceremonia ślubu cywilnego jest ekspresowa – trwa zaledwie 15 minut.
Jeśli macie jakieś pytania i wątpliwości pomocna może się okazać Platforma Urzędu Stanu Cywilnego.
Ślub cywilny: jakie formalności przed ślubem
Ślub cywilny możecie zawrzeć w każdym urzędzie w całej Polsce. W Łukowie jest to ulica Kwiatkowskiego 1. W urzędzie stanu cywilnego zostanie Wam zadanych kilka pytań po to, aby urzędnik mógł stwierdzić, iż nic nie stoi na przeszkodzie w zawarciu przez was małżeństwa. Tam też musicie zadecydować jakie nazwisko przyjmiesz jako żona oraz w przyszłości Wasze dzieci (warto tą kwestię przedyskutować wcześniej).
Ślub cywilny: dokumenty
Ilość dokumentów, które powinniście mieć ze sobą wybierając się po raz pierwszy do USC zależy od… waszego stanu cywilnego.
1Panna i kawaler: dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia.
2Rozwódka/rozwodnik: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu małżeństwa z konieczną adnotacją o rozwodzie lub sentencją rozwodu.
3Wdowa/wdowiec: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, skrócony odpis aktu zgonu małżonka.
Jeśli kobieta jest nieletnia (pomiędzy 16 – 18 lat) musi mieć przy sobie także postanowienie sądu rodzinnego, które zezwala na małżeństwo.
Ślub cywilny: przebieg uroczystości
W dniu planowanego ślubu musicie pojawić się w Urzędzie wraz ze świadkami. Urzędnik wygłasza mowę, a Wy powtarzacie słowa przysięgi.
Zaczyna Pan Młody:
„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Po Panu Młodym te same słowa powtarza Panna Młoda:
„Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Po wygłoszeniu tekstów przysięgi ślubnej, urzędnik stanu cywilnego ogłasza:
Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani(…) i Pana (…) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.
Dokumentem, który stwierdza fakt zawarcia Związku Małżeńskiego jest Akt Małżeństwa sporządzony w Księdze Małżeństw pod nr … proszę Państwa o podpisanie tego aktu.
Podpisujecie akt małżeństwa i zakładacie sobie nawzajem obrączki. Tego samego dnia możecie odebrać odpisy aktu ślubu. Potem następuje chwila na składanie przez gości życzeń. Wznoszenie toastu lampką szampana, jest… zakazane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy (a takim jest USC) grozi karą grzywny. Oczywiście macie jednak wpływ na przebieg tej urzędowej ceremonii i możecie sprawić by była nieco bardziej uroczysta.
Ślub cywilny: ile to kosztuje
Opłaty, które musicie uiścić w przypadku ślubu cywilnego to:
1 opłata skarbowa w wysokości ok. 80 zł
2 skrócony odpis aktu urodzenia (koszt 20 zł w przypadku innego urzędu niż ten w którym będzie zawarty związek)
3 opłata za oprawę muzyczną ceremonii (to nie jest obowiązkowe) – 50-100zł
Jeśli wybierzecie opcję ślubu cywilnego poza USC koszty zaczną się mnożyć – poczynając od oprawy i dekoracji, kończąc na opłaceniu dojazdu urzędnika (którego najpierw trzeba do tego przekonać, bywa to możliwe) na miejsce ceremonii.
Ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego
Według utartych zwyczajów urzędowych i ustawy tylko w przypadku, gdy z poważnych przyczyn uniemożliwione jest dotarcie pary młodej do urzędu stanu cywilnego (np. choroba, odbywanie kary aresztu) kierownik USC może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu. Współcześnie czasem można przekonać urzędników do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Młodych. Najlepiej jest napisać urzędowe pismo/podanie w tej sprawie. To czego ustawa nie zabrania jest przecież możliwe.